پیام باقری به مناسبت سالگرد بمباران شیمیایی شهر سردشت

تبلیغات بنری

سرپرست وزارت امور خارجه در نامه ای نوشت: طرح دعوی قضایی علیه کسانی که از سلاح شیمیایی علیه ایران استفاده کردند مشروط به مرور زمان نخواهد بود.

یورنا- علی باقری سرپرست وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در پیامی به مناسبت سالروز بمباران شیمیایی شهرستان سردشت و روز ملی مبارزه با سلاح‌های شیمیایی و میکروبی نوشت:

به نام خدا

ضمن گرامیداشت یاد و خاطره شهدای خدمت، شهید آیت الله رئیسی و شهید امیر عبداللهیان و همرزمانشان، از صمیم قلب به شهدای شیمیایی بویژه شهدای حمله ناجوانمردانه شیمیایی شهرستان ادای احترام کردند. از کسانی که درد و رنج ناشی از استفاده از این سلاح های غیرانسانی را تحمل می کنند، می خواهم.

هدف از انتخاب سالگرد بمباران شیمیایی سردشت به عنوان روز ملی مبارزه با سلاح‌های شیمیایی و میکروبی، نشان دادن این واقعیت است که جمهوری اسلامی ایران بزرگترین قربانی استفاده گسترده از سلاح‌های شیمیایی در تاریخ معاصر است و اراده محکم برای مقابله جدی با این سلاح ها. وسعت حملات شیمیایی رژیم صدام در دوران جنگ تحمیلی که با حمایت و حمایت برخی از قدرت های غربی و سکوت مرگبار سازمان های بین المللی صورت گرفت، به حدی بود که نمونه مشابهی را در تاریخ معاصر نمی توان یافت. صدها حمله شیمیایی علیه نیروهای نظامی و غیرنظامی در شهرها و روستاهای جمهوری اسلامی ایران منجر به کشته و زخمی شدن بیش از 100000 نفر شد. سکوت تلخ مجامع بین المللی در برابر استفاده از این نوع سلاح های کشتار جمعی علیه شهروندان عادی و رزمندگان در جبهه های جنگ تحمیلی یکی از بارزترین نشانه های ظلم و ستم ایرانیان در این رویارویی نابرابر، استفاده از این سلاح های وحشتناک بود.

استفاده گسترده رژیم صدام از سلاح های شیمیایی در هشت سال دفاع مقدس با تکیه بر حمایت های مؤثر مادی، علمی و فنی برخی از دولت ها و شرکت های اروپایی به ویژه آلمان، هلند و انگلیس و تلاش های گسترده سیاسی و نظامی. پشتیبانی دیپلماتیک ایالات متحده و انگلیس از ماشین جنگی صدام در دسترس قرار گرفت. امروزه اسناد معتبر ثابت می کند که بدون کمک های مالی گسترده و صادرات دانش فنی و مهندسی، مواد و تجهیزات لازم برای ساخت و استفاده از سلاح های شیمیایی توسط دولت های اروپایی و آمریکایی به عراق، صدام نمی توانست. برای تولید و استفاده از این سلاح های وحشتناک. سلاح ها اگرچه کارشناسان سازمان ملل ادامه استفاده از تسلیحات شیمیایی علیه سربازان و شهروندان ایرانی را تایید و تایید کردند، اما خود کشورهای غربی با وجود تحریم جدی رسانه ای و خبری در این زمینه، از هیچ گونه حمایت سیاسی، دیپلماتیک و نظامی از رژیم صدام فروگذار نکردند. . حتی در نهادهای مسئول بین المللی و مراجع حقوقی بین المللی مانع از شنیده شدن صدای ملت ایران و اثبات حق و ناحق قربانیان سلاح های شیمیایی در کشورمان شدند. این گونه اقدامات غیر انسانی و غیرقانونی هرگز از حافظه تاریخی ملت ایران پاک نخواهد شد.

طرح دعوا علیه عاملان استفاده از سلاح شیمیایی علیه جمهوری اسلامی ایران به هیچ وجه مشمول مرور زمان نخواهد بود، علاوه بر آن محاکمه مجرمان در دادگاه وجدان بشری و افکار عمومی ملی و بین المللی خواهد بود. دادگاه ها همچنین باید مسئولیت خود را برای پاسخگویی مجرمان، رعایت حقوق اخلاقی و عمل به عنوان قربانیان مواد شیمیایی انجام دهند. لازم است چنین اقداماتی از جمله برای جلوگیری از تکرار چنین فجایع در آینده انجام شود. دولت جمهوری اسلامی ایران در چارچوب حمایت دیپلماتیک از اتباع خود، از دعاوی و پرونده های طرح شده علیه اتباع و شرکت های دیگر کشورهای همدست با رژیم صدام حمایت خواهد کرد.

دولت جمهوری اسلامی ایران در طول چهار دهه گذشته از هیچ تلاشی برای ارائه خدمات پزشکی و درمانی به قربانیان سلاح های شیمیایی برای تسکین آلام آنها فروگذار نکرده است. این در حالی است که در سال های اخیر به دلیل تحریم های غیرقانونی و ظالمانه یکجانبه کشورهای غربی به ویژه آمریکا، تامین برخی مواد و تجهیزات پزشکی مورد نیاز برای درمان جانبازان شیمیایی با مشکلات زیادی مواجه شده است. در این زمینه تاکید می کنم ادعای مکرر آمریکا مبنی بر معافیت اقلام بشردوستانه از تحریم ها کذب آشکار و کاملا نادرست است و این موضوع در گزارش گزارشگر ویژه امور یکجانبه نیز تایید شده است. اقدامات قهری جانبازان شیمیایی به عنوان قربانیان تسلیحات شیمیایی که کشورهای غربی در اختیار آنها قرار می دهند، همچنان قربانی تحریم های غیرانسانی این کشورها هستند.

تردیدی نیست که این گونه اقدامات جزء لاینفک ماهیت برخی دولت های غربی است و نسل کشی گسترده رژیم صهیونیستی در نوار غزه که در 9 ماه گذشته ادامه داشته است، نمونه بارز آن است.

همان کشورهایی که به طور کامل از صدام در تولید و استفاده از سلاح های شیمیایی علیه ایران حمایت کردند، از جمله زنان و کودکان تحت آزار و اذیت سردشت، امروز حامی و شریک مستقیم نسل کشی، جنایات جنگی و جنایت علیه بشریت رژیم اسرائیل در غزه هستند. . همان کشورهایی که از طریق تحریم دسترسی جانبازان شیمیایی را به دارو منع می کنند، عملا و آشکارا از کار رژیم اسرائیل در جلوگیری از تحویل غذا و دارو به مردم غزه و استفاده از گرسنگی به عنوان ابزار جنگی از طریق محاصره حمایت می کنند. این سیستم

جمهوری اسلامی ایران برای دستیابی به اهداف و مقاصد کنوانسیون سلاح های شیمیایی و دستیابی به جهانی عاری از سلاح های شیمیایی اهمیت زیادی قائل است و به تلاش های خود برای اجرای کامل، موثر، متعادل و بدون تبعیض کلیه مفاد آن به ویژه ادامه می دهد. افزایش همکاری بین المللی در زمینه کاربردهای سلاح های شیمیایی. میزبانی یازدهمین نشست بین المللی کمک های پزشکی و حفاظت در برابر سلاح های شیمیایی که در مهر ماه 1402 با همکاری دبیرخانه فنی سازمان منع سلاح های شیمیایی با هدف افزایش ظرفیت و آمادگی کشورهای عضو برگزار شد. سازمان منع تسلیحات شیمیایی کنوانسیون مبارزه با استفاده از سلاح های شیمیایی و حوادث شیمیایی صنعتی یکی از آخرین اقدامات جمهوری اسلامی ایران در این راستا است.

در پایان بار دیگر یاد و خاطره همه شهدای جنگ تحمیلی به ویژه شهدای شیمیایی شهر سردشت را گرامی می دارم و برای جانبازان شیمیایی آرزوی سلامتی و طول عمر دارم.

انتهای پیام/

تبلیغات بنری

mizanonline به نقل از یورنا

About The Author

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *