موضوع مذاکرات رفع تحریم‌ها چارچوب مشخصی دارد/ حمایت ایران از شهروندان زندانی در کشورهای خارجی

تبلیغات بنری

نشست خبری سخنگوی رسمی وزارت امور خارجه

سخنگوی وزارت امور خارجه با تاکید بر اینکه موضوع مذاکره برای رفع تحریم ها چارچوب مشخصی دارد و مذاکرات در این زمینه ادامه دارد، گفت: جمهوری اسلامی ایران در عمل ثابت کرده است که از حقوق مسلم شهروندان ایرانی از جمله حقوق آنها حمایت می کند. آزادی شهروندان از زندان های سایر کشورها با جدیت و حساسیت عمل خواهد کرد.

یورنا- ناصر الکنانی سخنگوی رسمی وزارت امور خارجه با حضور در نشست خبری هفتگی به سوالات خبرنگاران رسانه های داخلی و خارجی درباره آخرین مسائل سیاست خارجی پاسخ داد.

حضور مردم ایران در انتخابات نشان دهنده عمق و تثبیت مردم سالاری دینی است

سخنگوی وزارت امور خارجه با اشاره به اینکه مردم ایران 50 روز پس از شهادت رئیس جمهور با حضور در انتخابات ریاست جمهوری، صفحه دیگری از تاریخ کشور را رقم زدند، گفت: برگزاری این انتخابات در دو دور در مدت دو هفته از دولت و دولت مشارکت مردم ایران نشان دهنده عمق و استحکام مردم سالاری دینی در جمهوری اسلامی ایران است.

الکنانی گفت: مواضع رسمی کشورها و مطالب رسانه های بین المللی در خصوص برگزاری چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در ایران نشان می دهد که برگزاری شفاف انتخابات یک اتفاق شگفت انگیز در جمهوری اسلامی ایران است.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی با بیان اینکه کسب آرای مردم ایران در داخل و خارج از کشور را به رئیس جمهور منتخب تبریک می گویم، افزود: برای دولت چهاردهم آرزوی موفقیت داریم و دستگاه دیپلماسی نهایت تلاش خود را ادامه خواهد داد. کمک به رئیس جمهور منتخب و استفاده از منافع ملی کشور.

الکنانی همچنین از ایرانیان خارج از کشور برای شرکت در انتخابات با وجود همه مشکلات تشکر کرد.

دستاوردهای نظام دیپلماسی در دولت سیزدهم

سخنگوی رسمی وزارت امور خارجه تصریح کرد: نگاه ویژه به همسایگان، توجه ویژه به چندجانبه گرایی و استفاده از نهادها و سازوکارهای چندجانبه موجب ارتقای روابط با کشورهای همسایه در زمینه های مختلف، بازسازی و از سرگیری روابط سیاسی با برخی کشورها و نیز از سرگیری روابط سیاسی با برخی کشورها می شود. تقویت روابط با کشورهای منطقه و سراسر منطقه و نقش ایران در ارتقای همکاری های منطقه ای و عضویت موثر در سازوکارهایی مانند شانگهای و برجام که از دستاوردهای مهم دولت سیزدهم محسوب می شود.

تاثیر انتخابات بر تحولات منطقه ای

الکنانی با اشاره به اینکه این انتخابات یک موفقیت بزرگ دیگر برای ملت، دولت و نظام در جمهوری اسلامی ایران و ارتقای نقش کشور در صحنه بین المللی است، گفت: انتخابات باعث می شود که همه سازمان ها و سازمان ها نیز ارتقاء یابند کشورها توجه ویژه‌تری به ایران دارند تا بر تحولات منطقه‌ای و بین‌المللی که در سطح بین‌المللی باز است، تأثیر بگذارند.

وی همچنین در خصوص دعوت از کشورها برای حضور در مراسم تحلیف گفت: این امر در صورت لزوم توسط وزارت امور خارجه و سفارتخانه ها و نمایندگی های ایران انجام می شود.

پیگیری موضوع مذاکره برای رفع تحریم ها

سخنگوی دستگاه دیپلماسی با بیان اینکه موضوع مذاکره برای رفع تحریم ها چارچوب مشخصی دارد، گفت: تمام تلاش ها در این چارچوب انجام شده و تا روزی که این دولت مسئولیت خود را برعهده بگیرد، همه تلاش ها ادامه خواهد داشت.

وی با اشاره به اینکه ایران از تمام توان خود برای رسیدن به منافع ملت استفاده می کند، گفت: ما تمام تلاش خود را برای احراز حقوق هسته ای از طریق روش دیپلماتیک انجام داده ایم و نتایج تلاش های سیاست خارجی پیش چشم ملت است.

به گفته الکنانی، قدرت چانه زنی دیپلماتیک افزایش یافته و دولت بعدی می تواند از شرایط خوبی که به وجود آمده بهره مند شود.

مذاکرات فنی ایران و روسیه برای اتصال شبکه شتاب

الکنانی در پاسخ به این سوال که چه خبرهایی مبنی بر مانع تراشی روسیه در مسیر عضویت ایران در برجام منتشر شده است، گفت: من چنین چیزی نشنیده ام و آن را تایید نمی کنم.

وی همچنین درباره ارتباط شبکه شاتل ایران و روسیه گفت: در این زمینه مذاکرات فنی انجام شد و زیرساخت های فنی فراهم شد و پیشرفت های زیادی داشتیم.

سخنگوی رسمی وزارت امور خارجه با اشاره به اینکه اقداماتی برای اتصال پیام رسان های داخلی دو کشور انجام شده است، افزود: پیشنهاد دادیم این سازوکار برای کشورهای بریکس نیز گسترش یابد.

واکنش ایران به تجاوزات احتمالی رژیم صهیونیستی به لبنان

الکنانی در بخشی دیگر با تاکید بر اینکه ما نسبت به لبنان چشم انداز روشنی داریم و از تحولات استقبال نمی کنیم، گفت: اسرائیل باید آمادگی پذیرش عواقب حرکت بالقوه ماجراجویانه خود را داشته باشد.

پیگرد قانونی برای آزار و اذیت شهروندان ایرانی

سخنگوی وزارت امور خارجه با بیان اینکه به ایرانیان خارج از کشور به عنوان سرمایه ملی نگاه می کنیم، گفت: رفتار غیراخلاقی با این شهروندان را همه دیدند.

به گفته الکنعانی، هر شهروندی که برای مطالبه هر نوع حقوق شهروندی بیاید قطعا مورد استقبال قرار خواهد گرفت.

وی با اشاره به اینکه انتظار داریم دولت های اروپایی به وظایف خود در این زمینه عمل کنند، گفت: تمام اقدامات دیپلماتیک را در این زمینه انجام داده ایم تا نگرانی های موجود برطرف شود.

واکنش به عدم برگزاری انتخابات در کانادا

سخنگوی دستگاه دیپلماسی با بیان اینکه کشوری که مدعی حقوق بشر و شهروندی است جای تاسف دارد که ایرانیان را از حق اولیه شهروندی خود محروم می کند، گفت: تمام تلاش دیپلماتیک خود را برای برگزاری انتخابات در کانادا انجام داده ایم.

ما انتظار داشتیم که دولت های اروپایی به مسئولیت خود در این زمینه عمل کنند. ما تمام اقدامات دیپلماتیک را در این زمینه برای رفع نگرانی های موجود انجام داده ایم.

– پیگیری آزادی اتباع ایرانی بازداشت شده در کشورهای خارجی

سخنگوی وزارت امور خارجه در بخشی دیگر در پاسخ به سوالات مرحله در مورد «آزادی اتباع ایرانی از زندان‌های کشورهای اروپایی و پیگرد قانونی دستگیری اتباع ایرانی در انگلیس» و همچنین «گزارش سالانه وزارت امور خارجه درباره وضعیت حقوق بشر در آمریکا»الف همچنین گفت: جمهوری اسلامی ایران در عمل نشان داده است که در حمایت از حقوق مسلم شهروندان ایرانی از جمله آزادی اتباع از زندان سایر کشورها با جدیت و با حساسیت تلاش خواهد کرد.

الکنانی با اشاره به اینکه نتیجه این پرونده را در آزادی تعدادی از اتباع ایرانی از زندان برخی کشورها دیده ایم، گفت: نظام دیپلماسی از اتباع ایرانی خارج از کشور از جمله ایرانیان حمایت حقوقی، کنسولی و سیاسی می کند. زندانیان خارج از کشور وظیفه اصلی و اولویت دار را برای خود می داند; حمایت دیپلماتیک از سایر زندانیان ادامه دارد.

وی در خصوص شهروند ایرانی بازداشت شده در انگلیس با بیان اینکه فرد مذکور که 12 سال است در انگلیس در بازداشت به سر می برد از تمامی حمایت های کنسولی و سیاسی ما برخوردار است، اظهار داشت: با وکیل این شهروند و خانواده وی جلسات و رایزنی هایی انجام شده است. او بیرون است و تلاش برای آزادی او ادامه دارد. با سفارت انگلیس در تهران نیز گفتگو شد.

سخنگوی رسمی وزارت امور خارجه با بیان اینکه دستگاه دیپلماسی هر ساله گزارشی از نقض حقوق بشر در آمریکا گزارش و منتشر می کند، تصریح کرد: دولتی که مدعی حقوق بشر است و با شعارهایی که باید در امور داخلی بسیاری از کشورها دخالت کند. احترام به حقوق بشر باید مورد توجه شهروندان قرار گیرد.

به گفته وی، جمهوری اسلامی ایران نقض حقوق بشر در آمریکا را در مجامع بین المللی مطرح کرده است.

مواضع آمریکا در قبال انتخابات ایران سازنده نبود

وی با تاکید بر اینکه اظهارات سرزده آمریکایی ها پس از برگزاری انتخابات در ایران نشان دهنده عمق سیاست های غیرسازنده این کشور در قبال دولت و ملت ایران است، گفت: آمادگی کامل برای تعامل سازنده با همه کشورها را داریم. از جهان و مردم ما رویکرد به کشورهای اروپایی در چارچوب روابط سازنده و غیر خصمانه بود.

روابط با چین ادامه دارد

سخنگوی رسمی وزارت امور خارجه با اشاره به ادامه روابط با چین به عنوان یکی از کشورهای مهم منطقه، گفت: امیدواریم شاهد تقویت روابط با کشورهای دوست مانند چین باشیم.

انتهای پیام/

تبلیغات بنری

mizanonline به نقل از یورنا

About The Author

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *