مسیر مذاکرات رفع تحریم، مسیر رو به جلویی است

تبلیغات بنری

سرپرست وزارت امور خارجه گفت: مسیر پیش روی ما در زمینه مذاکرات رفع تحریم ها مسیر پیش رو است و تلاش ما بر این است که تا زمان انجام وظایف دولت چهاردهم زمینه مناسب برای حرکت جدی در دولت جدید را فراهم کنیم.

یورنا علی باقری کنی سرپرست وزارت امور خارجه امشب (چهارشنبه 29 تیرماه) در ویژه برنامه گفت و گوی مطبوعاتی در خصوص روند مذاکرات رفع تحریم ها در دولت سیزدهم و میزان پیشرفت این مذاکرات بر اساس قانون راهبردی گفت. شورای اسلامی: به صراحت می توان گفت روندی که مذاکرات برای رفع تحریم ها طی شد، مغایرتی با قانون راهبردی مجلس نداشت و همه مفاد آن لحاظ شده بود.

وی ادامه داد: پایبندی به چارچوب قانون امری اجباری و بدیهی است و گاهی که طرف مقابل در مذاکرات مطالباتی را مطرح می کرد که مغایر با قانون راهبردی بود، یادآور می شدیم که نمی توان علیه آن اقدام کرد. آنها مجبور شدند این قانون را بپذیرند.»

سرپرست وزارت امور خارجه درباره اقدامات مهم انجام شده در مذاکرات برای رفع تحریم ها در سه سال گذشته گفت: در پاییز و زمستان سال 1400 میلادی مذاکرات فشرده ای انجام دادیم که منجر به جنگ اوکراین شد و این جنگ باعث وقفه شد. . شاید غربی ها تصور می کردند که در جنگ اوکراین می توانند در مقابل طرف خود که روسیه است به دستاوردی برسند، بنابراین خودشان در مذاکرات خللی ایجاد کردند، اما بعد از اینکه چیزی برای آنها حاصل نشد، اواخر روند مذاکرات دوباره آغاز شد. بهار و تابستان 1401 هجری شمسی ادامه یافت و به نتیجه رسیدیم مذاکرات نهایی در اواخر تابستان 1401 هجری قمری انجام شد و توافق بر اساس امضای قرارداد بین وزرای خارجه گروه بود. از چهار+. 1 کشورها پس از انتخابات کنگره آمریکا در اواسط آبان 1401 هجری قمری، ناآرامیهایی که در پاییز سال 1401 هجری قمری در برخی نقاط کشور رخ داد، کشورهای غربی به ویژه کشورهای اروپایی را به اشتباه انداخت و آنها در محاسبات خود دچار اشتباه شدند. به تعویق انداختن روند تکمیل کنگره توافق اما وقتی اواخر پاییز و اوایل زمستان همان سال دیدند به نتیجه ملموسی که می‌خواهند نمی‌رسند، دوباره وارد روند مذاکرات شدند، اما این بار جدیت لازم از سوی آنها رعایت نشد. .

باقری با تایید اینکه در اواخر تابستان 1401 هجری شمسی مذاکرات برای رفع تحریم ها به پایان رسید، ادامه داد: آنچه در حال حاضر با آن مواجه هستیم این است که روند مذاکرات از طریق مذاکرات غیرمستقیم از طریق امان ادامه دارد و موضوع ادامه دارد وی ادامه داد: اما روند مذاکره یک فرآیند محرمانه است و نمی توان در مورد اجزای آن صحبت کرد، اما در عین حال آنچه می توانم تاکید کنم این است که راه پیشرفت در مذاکرات برای رفع تحریم ها راه پیش رو است و تلاش ما بر این است. که.” بتواند در مدت باقیمانده از دولت سیزدهم تا روی کار آمدن دولت چهاردهم زمینه مناسبی را برای حرکت جدی در دولت جدید فراهم کند.

وی همچنین در رابطه با دیپلماسی مقاومت اظهار داشت: مقاومت پدیده‌ای است که از صداها، نظرات و خواسته‌های مردم منطقه بیرون می‌آید. مقاومت به ویژه پس از هجوم به الاقصی، موفقیت های بزرگی در میدان به دست آورده است. پس از 9 ماه، صهیونیست ها با استفاده از جدیدترین سلاح های ارائه شده توسط غرب به ویژه آمریکایی ها، در عرصه های سیاسی، حقوقی و محلی به نتیجه ملموس و پیروزی روشنی دست نیافتند. دیپلماسی عمومی جنبش مقاومت به مرحله بلوغ زیادی رسیده است و اکنون می توانند در زمینه های مختلف برای تضمین منافع مردم منطقه و مقاومت اقداماتی انجام دهند از مذاکرات غیرمستقیم مقاومت با طرف مقابل یعنی آمریکا و اسرائیل در میدان مذاکره نیز حرف اول را می زند.

انتهای پیام/

تبلیغات بنری

mizanonline به نقل از یورنا

About The Author

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *