جلسات روضه به فرموده امام باقر (ع) و در منِا پایه‌گذاری شد

تبلیغات بنری

گفتگو

یکی از صاحب نظران علوم قرآن، امام حسین (علیه السلام) را کشتی نجات بشر می داند و اطاعت مسلم بن عقیل رسول سیدالشهداء (علیه السلام) را اطاعت می کند. ) نمونه ای از پیروی از حقیقت.

حجت الاسلام والمسلمین مرتضی محمدی در گفت و گو با مرحله وی در خصوص روز اول ماه محرم گفت: محرم را آغاز ماه قمری می دانند و دعایی که ما ایرانی ها در ایام نوروز می خوانیم، مخصوص روز اول ماه قمری است، زیرا می گوییم «بگرد». احوال ما را در اطراف» جز احسان حلال حسین، حال ما را به بهترین مقام حسین علیه السلام برگردان.

وی به تاریخ عزاداری امام حسین (علیه السلام) اشاره کرد و گفت: در زمان امام باقر (علیه السلام) به مدت ده روز در منا نماز و عزاداری برپا شد. وصیت نامه این امام بزرگوار. . بر این اساس، روز اول ماه محرم به نام حضرت مسلم بن عقیل، روز دوم به ورود کاروان شهدا به سرزمین کربلا، روز سوم به نام حضرت رقیه، روز دوم به نام حضرت رقیه نامگذاری شده است. به مناسبت ورود کاروان شهدا به سرزمین کربلا و سومین روز به نام حضرت رقیه نامگذاری شده است. روز چهارم به حضرت زینب و حضرت حور اختصاص دارد.

آل محمدی ادامه داد: روز پنجم برای حضرت عبدالله بن الحسن و یارانش، روز ششم برای حضرت قاسم بن الحسن، روز هفتم برای لقب حضرت علی اصغر، روز هشتم برای لقب حضرت علی اکبر روز نهم برای لقب حضرت ابوالفضل العباس و روز دهم برای لقب امام حسین (علیه السلام) است که در نظر گرفته شده است شب غریبان به نام حضرت زینب (سلام الله علیها) نامگذاری شده است. در این شب ها دعا و مصیبت ائمه معصومین علیهم السلام خوانده می شود.

وی اهمیت خواندن ادعیه، تدبر و اندیشیدن در واقعه کربلا را مهم توصیف کرد و تاکید کرد: دعا در دین مبین اسلام به ویژه در میان شیعیان با توجه به آنچه خداوند متعال در آیه 35 سوره مبارکه ما می فرماید بسیار رواج دارد. عدّه: اى کسانى که به خدا ایمان آورده‏اید و از خدا کمک مى‏خواهید، اى اهل ایمان، از خدا بترسید، و در راه او جهاد کنید تا رستگار شوید.

این کارشناس علوم قرآنی به تفسیر آیه 35 سوره مائده پرداخت و گفت: حضرت علی (علیه السلام) می فرمایند: «بهترین تقرب به خدا ایمان به خدا و رسولش، جهاد در راه او، کلمه اخلاص، اقامه نماز، پرداخت زکات، روزه رمضان، حج، عمره، نماز خانواده و غیره است». در عین حال اهل بیت (علیهم السلام) ریسمان محکم و وسیله تقرب به خدا هستند.

آل محمدی تصریح کرد: امام حسین (علیه السلام) چراغ هدایت و کشتی نجات است. «الحسین چراغ خداست و کشتی الحسین چراغ هدایت است و یک حدیث نبوی به جایگاه امام حسین (علیه السلام) در هدایت و نجات مردم اشاره دارد. . ماموریت کشتی نجات با کشتی های دیگر متفاوت است و نجات افرادی است که در باتلاق دنیا هستند اما این مهم یک شرط دارد و آن اینکه خود مردم بخواهند از این باتلاق نجات پیدا کنند.

وی از نزدیک شدن امام حسین علیه السلام به عنوان کشتی نجات یاد کرد و تصریح کرد: در میان لشکریان امام حسین علیه السلام که در مقابل ظلم و ستم زمان ایستادند، امثال حر اللّه وجود دارند. ریاحی یا زهیر بن قاین البجلی مردی عثمانی بود و در رکاب امام حسین (علیه السلام) قرار گرفت. حر بن الریاحی نیز در برابر امام ایستاد، اما وقتی سیدالشهدا علیه السلام بر او دعا کرد و از گناه خود پشیمان شد، از امام حسین علیه السلام کمک گرفت. . پس سیدالشهدا علیه السلام دست او را گرفت و عاقبت به خیر شد و با سرافرازی برای خود شهید شد، اگر به امام حسین علیه السلام اعتماد کنید، قطعاً آن را خواهیم یافت پاسخ دهید و ما هدایت خواهیم شد.

این کارشناس علوم قرآن به یاران امام حسین (علیه السلام) در دشت کربلا اشاره کرد و گفت: 72 نفری که به امام حسین (علیه السلام) پیوستند، داستان و راه و رسم خاصی دارند. پیوستند و به لشکر سید علی (علیه السلام) پیوستند. شهادت (علیه السلام) داستانی متمایز است که تفکر و اندیشه در آن ما را در مسیر درست زندگی قرار می دهد.

آل محمدی تنها به معیارهای تعیین کشتی نجات امام حسین (علیه السلام) پرداخت و گفت: امام حسین (علیه السلام) به عنوان کشتی نجات چند ویژگی خاص دارد و به همین دلیل زیارت این امام به بازجوار یک ویژگی خاص است. شرکت در مراسم در قرائت تسبیح سیدالشهدا (علیه السلام)، دعای امام حسین (علیه السلام) شفا و اقامه نماز زیر گنبد سیدالشهدا (علیه السلام) ارزشمند است. بر او باشد) فلسفه خاص خود را دارد.

وی علت عزت و عظمت سیدالشهداء علیه السلام را مطرح کرد و افزود: چون امام حسین علیه السلام همه چیز را به خدا داد; خدا هم به او عزت داد. اگر می خواهید زندگی شایسته ای داشته باشید، در راه اسلام هزینه کنید.

این کارشناس علوم قرآنی با اشاره به نامگذاری روز اول محرم به نام حضرت مسلم بن عقیل گفت: از مسلمان باید به عنوان پسر عمو و سفیر امام حسین (علیه السلام) یاد کرد، اما از او یاد کرد. اطاعت از سید و سالار شهیدان (علیه السلام) نکته مهم و قابل توجهی است. در برابر فرمان و دست امام زمانش امام حسین علیه السلام به خوبی از خود اطاعت کرد و به همین دلیل نامش جاودانه خواهد ماند.
انتهای پیام/

تبلیغات بنری

mizanonline به نقل از یورنا

About The Author

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *