توافق ایران و ترکمنستان برای سواپ گاز به عراق

تبلیغات بنری

تهران و عشق آباد توافق کردند تا 10 میلیارد متر مکعب گاز از ترکمنستان به عراق از طریق ایران صادر کنند.

یورنا- پس از مذاکرات فشرده دو طرف ایرانی و ترکمنستانی در خصوص مبادله گاز ترکمنستان از طریق ایران به عراق، روز چهارشنبه ۲۲ تیرماه، قرارداد تبادل گاز بین طرف‌های ایرانی و ترکمنستانی امضا شد.

این قرارداد در مراسمی با حضور علی مجتبی روزبهانی سفیر ایران در ترکمنستان و مزداش بابایف رئیس شرکت گاز ترکمنستان به امضا رسید.

در بیانیه مطبوعاتی مشترکی که به همین مناسبت منتشر شد، آمده است: ترکمنستان و جمهوری اسلامی ایران سال‌هاست که بر اساس اصول دوستی، حسن همجواری، احترام متقابل و مشارکت برابر، برای توسعه روابط سودمند متقابل در صنعت گاز تلاش می‌کنند. ” .

دو طرف همچنین خاطرنشان کردند که تجربه مثبت فعالیت های مشترک در زمینه صادرات گاز ترکمنستان به ایران و از طریق خاک این کشور به کشورهای ثالث، زمینه ای محکم برای افزایش ظرفیت همکاری های دوجانبه در این زمینه است.

بر این اساس و به منظور استفاده حداکثری از فرصت های عالی برای تعامل موثر در حوزه صادرات گاز، مذاکراتی بین طرف های ترکمنستان و ایرانی در عشق آباد طی روزهای 20 تا 23 تیرماه سال جاری انجام شد که طی آن طیف گسترده ای از موضوعات مورد بحث قرار گرفت. توافقات مربوطه حاصل شد.

بر اساس این قرارداد مقرر شد تا 10 میلیارد متر مکعب گاز ترکمنستان از طریق خاک ایران بر اساس مکانیسم سوآپ به عراق عرضه شود.

بر اساس توافقات صورت گرفته، شرکت های ایرانی همچنین خط لوله جدید انتقال گاز به طول 125 کیلومتر و 3 ایستگاه برای افزایش فشار گاز در خاک ترکمنستان احداث خواهند کرد که می تواند ظرفیت صادرات گاز ترکمنستان به ایران را به 40 میلیارد برساند. متر مکعب. متر در سال

مبادلات گاز ترکمنستان و ایران پیش از این در سال های 2022 و 2023 با جمهوری آذربایجان انجام شده است.

انتهای پیام/

تبلیغات بنری

mizanonline به نقل از یورنا

About The Author

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *