تصویب قطعنامه دهه سازمان ملل برای مقابله با توفان‌های گرد و غبار

تبلیغات بنری

پیشنهاد ارائه قرارداد مقابله با طوفان های گرد و غبار از سوی ایران ارائه و در قطعنامه مقابله با طوفان های گرد و غبار در هشتاد و هشتمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد در دسامبر 2023 به تصویب رسید.

یورنا- قطعنامه سازمان ملل متحد برای مقابله با طوفان های گرد و غبار با اجماع جهانی در روز چهارشنبه 29 تیر 1403 در مجمع عمومی سازمان ملل متحد تصویب شد.

پیش نویس قطعنامه توسط گروه 77 (134 کشور در حال توسعه) به مجمع عمومی سازمان ملل متحد ارائه شد و کشورمان به نمایندگی از گروه 77 بر سر این قطعنامه مذاکره کرد.

قطعنامه دهه مقابله با طوفان های گرد و غبار بار دیگر از طوفان های گرد و غبار به عنوان یک معضل جدی جهانی یاد می کند و بیان می کند که طوفان های گرد و غبار آسیب های جدی اجتماعی، اقتصادی، بهداشتی و زیست محیطی را به جمعیت کشورهای آسیب دیده از این معضل جهانی وارد می کند.

این تصمیم همچنین طوفان های گرد و غبار را مانعی برای دستیابی به اهداف ملی کشورها برای دستیابی به توسعه پایدار می داند.

طبق بند اول این قطعنامه، سازمان ملل دوره 2025 تا 2034 را به عنوان یک دهه تعیین کرده است.
مقابله با ریزگردها اعلام شد.

در این قطعنامه هدف از نامگذاری این دهه به نام دهه مبارزه با طوفان های گرد و غبار و تقویت همکاری های منطقه ای و بین المللی به منظور پیشگیری، توقف و کاهش اثرات منفی طوفان های گرد و غبار به ویژه در کشورهای در معرض خطر ذکر شده است. وی همچنین سال 2029 را سال بازنگری و بازنگری در اجرای قطعنامه اعلام کرد و در این راستا از دبیرکل سازمان ملل متحد درخواست می کند.
ارائه گزارشی از اجرای قطعنامه به مجمع عمومی سازمان ملل متحد در سال فوق الذکر.

جمهوری اسلامی ایران قراردادی را برای مقابله با طوفان های گرد و غبار پیشنهاد کرد و این پیشنهاد در قطعنامه مقابله با طوفان های گرد و غبار در هشتاد و هشتمین اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد در دسامبر 2023 به تصویب رسید.

انتهای پیام/

تبلیغات بنری

mizanonline به نقل از یورنا

About The Author

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *