تشریح جزئیات خدمات هلال احمر در ایام حج؛ از ارائه خدمات درمانی به بیش از ۳۲ هزار زائر تا جراحی بیماران ایرانی در بیمارستان مکه خارج از نوبت

تبلیغات بنری

رئیس جمعیت هلال احمر از پایان عملیات بهداشتی و درمانی در مراسم تشریق خبر داد و گفت: از چهارم اردیبهشت ماه همزمان با اعزام زائران به سرزمین وحی به بیش از 32 هزار نفر امداد رسانی شده است. افراد دارای خدمات پزشکی و 179 نفر در بیمارستان ها و درمانگاه ها تحت درمان قرار گرفته اند.

یورنا – به گزارش پایگاه اطلاع رسانی جمعیت هلال احمر: هلال احمر تا آخرین لحظه در کنار زائرانی بود که پس از مدت ها به آرزوی خود رسیدند و راهی سرزمین وحی شدند تا در امنیت و سلامت کامل به عبادت و انجام مناسک حج بپردازند. از احیای یک زائر مصری تا مداوای کامل زائران گرمازدگی و تحویل زائران بیمار به تهران، نیروهای امدادی هلال احمر انجام شد. دکتر کولیوند رئیس جمعیت هلال احمر ایران نیز چند روز پیش به عربستان رفت تا شاهد کار هلال احمر باشد و بتواند از زائران بیمار مراقبت کند.

برحسین کولیوند آخرین شرایط ارائه خدمات به زائران بیت الله الحرام را تشریح کرد و گفت: با عزیمت همه زائران بیت الله الحرام از منا، عملیات بهداشتی و درمانی هلال احمر در ایام الله مجید انجام شد. تشریق در این مدت به بیش از 32 هزار نفر خدمات درمانی ارائه شد و 179 نفر در بیمارستان ها و درمانگاه ها مداوا شدند عملیات هلال احمر در ایام حج ادامه دارد. تامین پوشش کامل سلامت در ایام حج، متاسفانه تا روز سه شنبه 11 زائر ایرانی جان خود را از دست دادند.

قدردانی از مدیریت جهادی رئیس سازمان حج و عمره

رئیس جمعیت هلال احمر صبح دیروز از مدیریت همه جانبه رئیس سازمان حج و عمره در برگزاری مراسم حج ابراهیمی در عربستان سعودی تقدیر کرد.

رئیس جمعیت هلال احمر به نمایندگی از زائران کشورمان از مدیریت جامع رئیس سازمان حج و عمره در برگزاری مناسک حج ابراهیمی در کشور عربستان سعودی که به صورت کامل و بدون حضور برگزار شد. تأخیر، با در نظر گرفتن شرایط و الزامات زمان، مکان و دمای شدید حاکم بر آن کشور.

برحسین کولیوند در این نامه خطاب به آقای عباس حسینی معاون وزیر و رئیس سازمان حج و عمره آمده است: بدون تردید برگزاری مراسم حج ابراهیمی در عربستان با عنایت به موضوع شرایط و مقتضیات زمانی و مکانی و با نهایت دقت، با توجه به گرمای حاکم بر آن کشور و با حضور چندین هزار زائر عزیز، آگاهی، برنامه ریزی و مدیریت همه جانبه را می طلبد که با تلاش و اقدام بی وقفه. منجر به اجرای کامل و دقیق این رویداد جهانی شده و افتخار و افتخار دیگری را برای نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران به ارمغان آورده است.

ایران کمترین تعداد مرگ و میر را ثبت کرده است

کولوند در دیدار با مسئولان مرکز پزشکی حج مکه گفت: دستورالعمل‌های ویژه‌ای را در قالب‌های مختلف از جمله کتاب، فیلم، بروشور و بروشور مربوط به سفر زائران به حج تهیه کرده‌ایم و باید این فرصت را داشته باشند که با زائران ارتباط برقرار کنید.»

وی با اشاره به اینکه هر ساله ابتکاراتی در حوزه پزشکی داشتیم، افزود: امسال در بین ماموریت های سایر کشورها، ایران کمترین آمار فوتی را به خود اختصاص داده است. در طول دو سال تلاش های ویژه ای برای ارائه خدمات بهتر انجام شده است و امسال نیز داوطلبانی داشتیم که درخواست یک ساعت استراحت داشتند.

سید علی مرعشی رئیس مرکز پزشکی حج و عمره وابسته به جمعیت هلال احمر ضمن تشکر از مسئولین حوزه حج و عمره برای ارائه خوب خدمات درمانی گفت: علیرغم کاهش تعداد کارگران این حوزه ما سعی کردیم در ارائه خدمات با همان قوت خللی ایجاد نکنیم و انرژی مورد نیاز برای ارائه خدمات پزشکی را تا کنون پیش برده ایم.

وی نقاط قوت مرکز پزشکی حج و عمره را نسبت به سال گذشته برشمرد و افزود: حضور به موقع همکاران برای آماده سازی بیمارستان و درمانگاه مکه مکرمه قبل از ورود زائران، رفع مشکلات نرم افزاری در ثبت مراجعات، مدیریت موثر خدمات برای ارزیابی هزینه خدمات پزشکی، ارائه دارو در ایام تشریق و ایجاد درمانگاه در 9 مدرسه، کنترل آفتاب‌سوختگی با محلول‌های جوشانده یکی از موارد مثبت امسال در حوزه پزشکی و درمانی است ، شاهد جان باختن دو زائر اهل سنت بوده ایم و امیدواریم علمای کاروان ها به زائران توصیه کنند که از حضور زیاد نایبان که باعث از دست دادن توان آنها می شود خودداری کنند.

3 زائر بیمار در اولین سفر حج به ایران بازگشتند

رئیس مرکز پزشکی حج و حج هلال احمر گفت: 3 زائر بیمار در اولین سفر حج به ایران بازگردانده شدند صبح روز جمعه 3 زائر بیمار در اولین پرواز برگشت از بیمارستان های مکه به ایران بازگردانده شدند. این روند برای دفع خطرات و حفظ سلامت زائران در داخل کشور تا زمان اعزام آخرین زائر بیمار به بیمارستان های مکه ادامه دارد.

انجام عمل های جراحی خارج از ساعت کاری برای بیماران ایرانی در بیمارستان مکه

کولیوند رئیس جمعیت هلال احمر در سفر حج خود ضمن عیادت از زائران بیمار از نزدیک شاهد روند امداد رسانی و خدمات رسانی به این بیماران بود و در اولین اقدام خود از انجام عمل جراحی خارج از ساعت کاری این بیماران خبر داد. بیماران ایرانی در بیمارستان مکه.
وی در این خصوص گفت: مقرر شد زائران ایرانی بستری در بیمارستان های مکه مکرمه و نیازمندان به عمل جراحی خدمات لازم را در خارج از شیفت دریافت کنند تا روزهای تشریق را از دست ندهند.

مراقبت از زائران نیازمند مراقبت های بهداشتی

هلال احمر همچنین به تمامی زائران بیمار که وارد بیمارستان های عربستان شده و نیاز به عمل جراحی داشتند، خدمات لازم را ارائه کرد تا روزهای تشریق را از دست ندهند. برنامه ریزی های لازم برای اعزام بیماران از طریق کاروان های اورژانس انجام شده است. همکاری خوبی با هلال احمر عربستان برای ارائه خدمات و تسهیلات بیشتر به زائران ایرانی در ایام حج صورت گرفت.

فعالیت بیمارستان سیار هلال احمر در صحرای عرفات

بیمارستان مرکز پزشکی حج و زیارت هلال احمر در صحرای عرفات نیز به صورت مستمر به زائران ایرانی خدمات بهداشتی و درمانی ارائه می کرد. این بیمارستان شامل بخش زنان و بستری، کلینیک های تخصصی، آزمایشگاه، سونوگرافی و داروخانه می باشد. امکانات و تجهیزات بیشتر از این بیمارستان در بیمارستان صحرایی مینا تدارک دیده شد.

ارائه 360 هزار خدمات پزشکی به زائران ایرانی در عربستان

ستاد عملیات سلامت هلال احمر تا 4 خردادماه بیش از 360 هزار خدمات بهداشتی و درمانی به زائران ایرانی در عربستان سعودی ارائه کرد. از ابتدای عملیات بهداشتی و درمانی هلال احمر در حج تمتع امسال تا 4 خردادماه 361 هزار و 351 خدمت (شامل ویزیت عمومی و تخصصی، دارو و نسخه، خدمات پاراکلینیکی، پرستاری، امدادی، ایاب و ذهاب و …) ارائه شده است. . برای زائران 322 هزار و 954 خدمت در مکه و 38 هزار و 397 خدمت در مدینه انجام شده است. تیم های پزشکی و درمانی هلال احمر در 9 درمانگاه و دو بیمارستان صحرایی در منا و عرفات برای ارائه خدمات درمانی به زائران ایرانی حضور داشتند. هشت تیم پاسخگویی پزشکی هلال احمر نیز برای خدمت رسانی به زائران در منا و عرفات در آماده باش بودند تا در صورت نیاز و حوادث احتمالی در محل خدمت رسانی حضور یابند.

380 نفر از کارکنان بهداشتی و درمانی هلال احمر برای خدمت رسانی به زائران کشورمان در عربستان سعودی حضور داشتند. (به ازای هر 600 زائر، یک پزشک برای ارائه خدمات بهداشتی و درمانی انتخاب شد). این خدمه شامل پزشکان، پرستاران، امدادگران و … بود و هلال احمر با فعالیت 24 ساعته آماده خدمت رسانی و ارائه خدمات بهداشتی و درمانی به زائران ایرانی بود.

با تشکر و قدردانی از وزارت بهداشت عربستان

وزارت بهداشت عربستان همچنین از خدمات ارائه شده توسط مرکز پزشکی حج و زیارت هلال احمر ایران به زائران ایرانی و زائران عمره در درمانگاه های مکه و مدینه قدردانی کرد.

انتهای پیام/

تبلیغات بنری

mizanonline به نقل از یورنا

About The Author

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *