تاکید ایران بر ۷ محور مهم برای تقویت همکاری‌های مشترک درسازمان شانگهای

تبلیغات بنری

وی ضمن اشاره به ایران در 7 محور مهم برای تقویت همکاری‌های مشترک در سازمان شانگهای، ایران با نگاه به آینده انرژی، بر اهمیت محورهایی مانند ایجاد بازار منطقه‌ای برق بین کشورهای عضو، ارتقای امنیت انرژی و توسعه تاکید کرد. ظرفیت انرژی الکتریکی دستگاه های تصفیه آب، توسعه فنی و بازاریابی منابع ذخیره انرژی و خودروهای برقی، توجه به مقوله کاهش انتشار گازهای گلخانه ای، تبادل دانش فنی و همکاری علمی و تبادل خدمات فنی و مهندسی در حوزه انرژی برای همکاری مشترک. .

یورنا- به گزارش پایگاه خبری وزارت نیرو (پافان)، علی اکبر محرابیان امروز جمعه اول تیرماه در چهارمین اجلاس وزرای انرژی کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای تاکید کرد که سازمان همکاری شانگهای یکی از … وی گفت: این سازمان نقش ویژه ای در توسعه اقتصادی و امنیتی در منطقه و جهان دارد. در جهان.

وزیر نیرو به عضویت ایران در این سازمان اشاره کرد و افزود: ایران در سال 2021 با تلاش و همت رئیس جمهور فقید سید ابراهیم رئیسی به عضویت این سازمان درآمد و یاد و خاطره وی و جناب وزیر محترم امور خارجه را گرامی داشت. عبداللهیان.

وی ادامه داد: ابراهیم رئیسی رئیس جمهور فقید جمهوری اسلامی ایران معتقد بود که سازمان همکاری شانگهای نمادی از خانواده تمدنی بزرگ قاره آسیا کهن است که بزرگترین توانایی آنها ایجاد صلح بود و اکنون در جایگاه خود ایستاده است. محل. این جایگاهی است که می تواند مبتنی بر ویژگی هایی چون عدالت، معنویت و احترام به کرامت انسانی باشد و افق های جدیدی را برای همگرایی منطقه ای و همکاری های امنیتی بگشاید. تاکید بر همگرایی انرژی در سازمان همکاری شانگهای کمک قابل توجهی به ارتقای توسعه اقتصادی و در نهایت کاهش امنیت و هزینه های اقتصادی و ثبات در منطقه و فراتر از آن خواهد کرد.

محرابیان افزود: باعث خوشحالی من است که در این رویداد که برای تصویب سند «استراتژی توسعه همکاری انرژی کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای تا سال 2030» برگزار شد، شرکت کنم.

وزیر نیرو گفت: اطمینان دارم که این سند نقطه عطفی در توسعه همکاری بین کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای در حوزه انرژی خواهد بود.

وی ضمن تشکر از رئیس وقت سازمان برای تهیه پیش نویس اولیه این سند و مشارکت همه اعضا در تکمیل و تقویت مفاد آن، افزود: جمهوری اسلامی ایران مانند سایر اعضا رویکرد همکاری مشترک را دنبال می کند. مشارکت. به منظور حفظ منافع همه کشورهای عضو، پیشنهادهای خود را برای تقویت سند توسعه همکاری انرژی ارائه کرد که خوشبختانه توسط سایر اعضای سازمان همکاری شانگهای به تصویب رسید. بدیهی است که برای اجرای این سند نیازمند نقشه راه و برنامه اجرایی برای ادامه همکاری هستیم که با همکاری همه اعضا قابل تحقق است.

محرابیان در ادامه سخنان خود به جنایات رژیم صهیونیستی در غزه اشاره کرد و گفت: در حالی که این روزها صحبت از مقوله دسترسی به دو مولفه مهم و حیاتی است که آب و انرژی برای همه ساکنان غزه است. آنها طی 9 ماه گذشته شاهد شدیدترین فشارها و جنایات ممکن از جمله کشتار کودکان و زنان و قطع برق بوده اند و توسط رژیمی که به هیچ تعهد اخلاقی و بین المللی پایبند نیست محاصره شده اند.

وزیر نیرو افزود: البته اتفاقات اخیر نشان داد که ماهیت این رژیم بدون حمایت آمریکا و کشورهای غربی معنایی ندارد و همه دولت های حامی رژیم صهیونیستی از جنایت و جنایت حمایت می کنند. ما همراه با همه مبارزان آزادی در جهان با صدای بلند فریاد می زنیم که جلوی جنایت غزه را بگیریم و این سرزمین را به صاحبان اصلی اش برگردانیم.

محرابیان در ادامه به محورهای این دوره از جلسات سازمان همکاری شانگهای پرداخت: جمهوری اسلامی ایران به عنوان یکی از اعضای سازمان همکاری شانگهای و صاحب بزرگترین ذخایر نفت و گاز جهان معتقد است که کشورهای مختلف غول‌های انرژی هیدروکربنی و صاحبان بهترین فناوری‌های جهان، چه مصرف‌کننده و چه تولیدکننده، امروزه از بی‌ثباتی سیستم فعلی عرضه و تقاضای انرژی رنج می‌برند.

وی گفت: بر این اساس لازم است اعضای این سازمان با ابتکارات خود کمک ها را در حوزه انرژی توسعه دهند. ایران به‌عنوان یکی از اعضای مؤسس و فعال اوپک و کشورهای صادرکننده گاز، آماده ایجاد نزدیکی‌های لازم به منظور تأمین امنیت انرژی برای کشورهای عضو است.

وزیر نیرو افزود: در این زمینه بهره گیری از تجربیات یکدیگر در زمینه تربیت سرمایه انسانی، ایجاد سازوکارهای نوین مالی در تعاملات انرژی با هدف تسهیل و تسریع در مبادلات مالی دوجانبه و چند جانبه و مشارکت بخش خصوصی در کشورهای عضو. راه اندازی و تکمیل پروژه های انرژی اولویت دار و توسعه آنها صادرات خدمات فنی و مهندسی از جمله مواردی است که برای توسعه همکاری ها در حوزه نفت و گاز در این سازمان توصیه می شود.

محرابیان بر نقش حیاتی انرژی به ویژه برق به عنوان موتور محرک توسعه، رشد اقتصادی و اجتماعی، بهبود کیفیت زندگی و حفاظت از محیط زیست تاکید کرد و گفت: کشورهای عضو این سازمان می توانند زمینه ساز تامین امنیت جهانی شوند. انرژی و برق با ایجاد بسترهای همکاری موثر

وی بیان کرد: جمهوری اسلامی ایران با توجه به آینده انرژی، بر اهمیت حوزه‌هایی مانند ایجاد بازار منطقه‌ای برق در بین کشورهای عضو، ارتقای امنیت انرژی و توسعه ظرفیت آب برق تمرکز دارد. تمرکز بر توسعه فنی و بازاریابی منابع ذخیره انرژی و خودروهای برقی با توجه به مقوله کاهش انتشار گازهای گلخانه ای، تبادل دانش فنی و همکاری علمی و تبادل خدمات فنی و مهندسی در حوزه انرژی است. برای همکاری مشترک

وزیر نیرو گفت: ایجاد بازار منطقه‌ای برق بین کشورهای عضو با استفاده از ظرفیت تولید بیش از 4 هزار گیگاوات برق می‌تواند به تثبیت و افزایش بهره‌وری شبکه برق کشورها کمک کند. این بازار امکان بهره مندی از فرصت های مشترک و استفاده بهینه از تمامی منابع را فراهم می کند. اما این امر مستلزم ایجاد زیرساخت های نرم افزاری و سخت افزاری و هماهنگی قوانین و مقررات است. در این راستا جمهوری اسلامی ایران پیشنهاد تشکیل کارگروهی برای امکان سنجی و بررسی ابعاد و مراحل تشکیل مرکز انرژی سازمان همکاری شانگهای را دارد.

وی گفت: ارتقای امنیت انرژی در کشورهای عضو این توافقنامه از اهمیت بالایی برخوردار است. توسعه انرژی های تجدیدپذیر و افزایش بهره وری انرژی به عنوان بازوهای مهم و اقدامات ضروری در زمینه امنیت انرژی شناخته می شود.

محرابیان تاکید کرد: در حوزه انرژی های تجدیدپذیر، توانمندی ها و توانمندی های بالای کشورهای عضو می تواند زمینه ساز توسعه این منابع شود. از سوی دیگر، افزایش بهره وری انرژی از طریق بهبود فرآیندها و فناوری های جدید می تواند به کاهش مصرف انرژی و هزینه ها کمک کند. بنابراین فعال سازی این پتانسیل تنها از طریق افزایش همکاری بین اعضا از طریق تبادل تخصص و دانش فنی و ایجاد سازوکارهایی برای تامین منابع مالی مشترک امکان پذیر خواهد بود.

وی همچنین امنیت آب را یکی از مهم ترین چالش های پیش روی جهان و کشورهای عضو در آینده نزدیک برشمرد و افزود: کمبود آب شیرین لازم برای توسعه کشورها در کنار تهدیدهایی مانند تغییرات اقلیمی و گرمایش جهانی. . می تواند امنیت آب را تحت تاثیر قرار دهد، بنابراین امنیت ملی کشورهای عضو را به خطر می اندازد و در این راستا، توسعه قابلیت های دستگاه های تصفیه آب برقی، به ویژه از طریق انرژی های تجدیدپذیر، می تواند راه حلی پایدار برای این چالش باشد. در این راستا، جمهوری اسلامی ایران پیشنهاد تشکیل کارگروهی برای ارزیابی امکان سنجی و ابعاد این موضوع را دارد.

وی همچنین منابع ذخیره انرژی و خودروهای برقی را از محورهای مهم آینده صنعت برق عنوان کرد و گفت: توسعه و تجاری سازی فناوری های مرتبط با این حوزه ها می تواند به پیشرفت های چشمگیری منجر شود.

وزیر نیرو ضمن تشریح علاقه به مقوله کاهش انتشار گازهای گلخانه ای، همکاری کشورها در چارچوب سازمان همکاری شانگهای برای کاهش انتشار گازهای گلخانه ای و حضور در بازارهای جهانی کربن را نقش اساسی در مقابله با این گازها ایفا می کند. تغییرات آب و هوایی از سوی دیگر، سرمایه گذاری و ایجاد یک زنجیره فناوری مشترک در فناوری های انرژی پاک مانند هیدروژن سبز به عنوان منبع انرژی پاک و تجدیدپذیر می تواند توسعه پایدار کشورهای عضو را تضمین کند.

وی تاکید کرد: تبادل دانش فنی، محصولات و خدمات بین کشورهای عضو می تواند به ارتقای سطح فناوری و کیفیت خدمات در منطقه کمک کند. با توجه به حضور دانشگاه ها و موسسات تحقیقاتی پیشرفته در کشورهای عضو، بسترهای لازم برای تبادل تخصص و دانش فنی بین این کشورها فراهم است. توسعه مشترک تحقیقات پایه و علمی در این زمینه ها می تواند به کشف راه حل های جدید و بهبود فناوری های موجود کمک کند. ایران در این زمینه آمادگی همکاری و هم افزایی از طریق پروژه های تحقیقاتی مشترک با کشورهای عضو را دارد.

محرابیان همچنین به تبادل خدمات فنی و مهندسی در حوزه انرژی اشاره کرد و افزود: کشورهای عضو این سازمان پتانسیل بالایی در ارائه کالاها و خدمات مدرن در حوزه برق و انرژی دارند. جمهوری اسلامی ایران که دارای تجربیات فراوان در زمینه های مختلف فنی و مهندسی برق و اجرای پروژه های بزرگ ملی و بین المللی در این زمینه است، آمادگی خود را برای صادرات این خدمات به کشورهای عضو اعلام می دارد.

وی بیان کرد: این خدمات می تواند شامل مشاوره، طراحی، ساخت و نگهداری منابع بالادستی و پایین دستی نفت و گاز، شبکه های انتقال انرژی و تولید هیدروژن حرارتی، هسته ای، تجدیدپذیر و سبز باشد.

وزیر نیرو در پایان سخنان خود ابراز امیدواری کرد که این محورها منجر به تقویت همکاری و همبستگی کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای شود و شاهد رشد و توسعه پایدار در حوزه انرژی باشیم.

وی گفت: در این راستا پیشنهاد می‌کنم سران کشورها سازوکاری‌هایی مانند «پلتفرم توسعه و تبادل فناوری انرژی» را در نظر بگیرند تا سازمان شانگهای به پیشرو در فناوری و نوآوری در جهان تبدیل شود.

انتهای پیام/

تبلیغات بنری

mizanonline به نقل از یورنا

About The Author

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *