ایران به تنهایی نمی‌تواند جریان پناهندگان افغانستانی را مدیریت کند

تبلیغات بنری

سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل متحد گفت: به دلیل شرایط سخت اقتصادی ناشی از تحریم های غیرقانونی آمریکا و کمبود کمک های بین المللی، ایران نمی تواند به تنهایی جریان مهاجران و مواد مخدر افغانستان را مدیریت کند.

یورنا – امیر سعید ایرانی، سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل متحد در نشست شورای امنیت سازمان ملل متحد با موضوع “وضعیت افغانستان” با اشاره به شرایط سخت اقتصادی ناشی از تحریم های غیرقانونی آمریکا و غیرقانونی آمریکا تحریم ها. در غیاب کمک های بین المللی، ایران به تنهایی نمی تواند جریان پناهجویان و مواد مخدر افغان را مدیریت کند که کل منطقه را تحت تاثیر قرار می دهد. وی گفت: جامعه جهانی باید حمایت سریع، کافی و مستمر از کشورهای میزبان مانند ایران داشته باشد.

سخنان سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل به شرح زیر است:

به نام خدا

آقای رئیس

افغانستان همچنان با بحران های شدید اقتصادی و بشردوستانه مواجه است که با کاهش قابل توجه کمک های بین المللی تشدید شده است. چنین وضعیتی گریبانگیر بسیاری از افراد به ویژه زنان و کودکان می شود.

گزارش دبیرکل (S/2024/469) تخمین می زند که 23.7 میلیون افغان در سال 2024 به کمک های بشردوستانه نیاز خواهند داشت.

با این حال، تا 15 می، تنها 16.2 درصد از 3.06 میلیارد دلار مورد نیاز برای کمک به 17.3 میلیون نفر جمع آوری شده بود.

این بی ثباتی کشورهای همسایه را تحت تأثیر قرار می دهد و نیاز به همکاری و تعامل منطقه ای و بین المللی را برجسته می کند.

ایران همچنان به حمایت از افغانستان متعهد است و علیرغم تحریم ها، در دوران بحرانی و چالش هایی که مردم افغانستان با آن مواجه هستند، مرزهای خود را به روی پناهجویان و آوارگان افغان باز نگه داشته است و سالانه بیش از شش میلیون افغان را جذب می کند. با هزینه 10 میلیارد دلاری میزبانی شد

ایران به 700 هزار دانش آموز افغان مقیم ایران آموزش داده است.

ایران به منظور ارتقای صلح و ثبات و همچنین تقویت اقتصاد افغانستان به روابط اقتصادی و تجاری خود با افغانستان ادامه می دهد و بر پروژه هایی مانند بندر چابهار، راه آهن و کشاورزی جایگزین برای کاهش تولید مواد مخدر تمرکز می کند.

با این حال، ایران با چالش‌های عمده‌ای مانند مهاجرت غیرقانونی و قاچاق مواد مخدر مواجه است و خواستار حمایت بیشتر بین‌المللی است.

ایران سال گذشته بیش از هزار تن مواد مخدر افغانستان را ضبط کرد و چند تن از نیروهای پلیس ایران جان خود را از دست دادند.

به دلیل شرایط سخت اقتصادی ناشی از تحریم‌های غیرقانونی آمریکا و کمبود کمک‌های بین‌المللی، ایران نمی‌تواند جریان مهاجران و مواد مخدر افغان را به تنهایی مدیریت کند و کل منطقه را تحت تأثیر قرار دهد.

مردم ایران از عدم حمایت بین المللی در مدیریت بحران پناهجویان و تجارت مواد مخدر ناامید هستند.

جامعه بین المللی باید حمایت سریع، کافی و مستمر از کشورهای میزبان مانند ایران ارائه کند.

تهدیدهای تروریستی که از داخل افغانستان می آید همچنان نگرانی های زیادی را ایجاد می کند. ایران نسبت به توانایی مقامات عملی برای مقابله با این تهدیدها تردید دارد.

با این حال، آقای رئیس جمهور، تداوم تعامل بین المللی با مقامات بالفعل برای دستیابی به صلح و ثبات منطقه ای ضروری است.

ایران فعالانه در طرح‌های منطقه‌ای با هدف تشویق گفتگو با افغانستان، مانند نشست‌های وزیران کشورهای همسایه و فرمول مسکو، مشارکت می‌کند.

ایران از ابتکار پاکستان برای برگزاری نشست‌های وزرای خارجه کشورهای همسایه افغانستان حمایت می‌کند.

به ابتکار ایران یک گروه تماس منطقه ای تشکیل شد که نمایندگان ایران، پاکستان، چین و روسیه در آن حضور دارند. تاکنون دو دور از این دیدارها برگزار شده است.

در دومین نشستی که در 8 ژوئن در تهران برگزار شد، شرکت کنندگان نگرانی عمیق خود را در مورد وضعیت افغانستان، به ویژه تهدیدات تروریستی تحت حمایت خارجی که بر همسایگان و مناطق آن تأثیر می گذارد، ابراز کردند. آنها بر مسئولیت مقامات دوفاکتو در برخورد با تروریسم تاکید کردند.

ایران در تلاش برای مقابله با افراط گرایی، تروریسم و ​​توسعه نیافتگی در افغانستان است و آمادگی خود را برای ایفای نقش موثر در بازسازی آن اعلام می کند.

ایران از دور بعدی فرآیند دوحه که برای 30 ژوئن و 1 ژوئیه 2024 برنامه ریزی شده است، استقبال می کند.

ایران نقش حیاتی ماموریت کمک سازمان ملل متحد در افغانستان را در ارتقای صلح و ثبات در افغانستان به رسمیت می شناسد و از تلاش های نماینده ویژه دبیرکل حمایت می کند.

در سفر اخیر نماینده ویژه دبیر کل سازمان ملل متحد به تهران در 11 می 2024، گفتگوها بر کمک به مردم افغانستان و ارتقای صلح و ثبات متمرکز بود. در نهایت، آقای رئیس جمهور، من می خواهم دوباره تاکید کنم که کمک های بشردوستانه به افغانستان باید بی طرف و بدون قید و شرط باقی بماند. هرگونه سیاسی شدن کمک ها به مردم افغانستان آسیب می رساند.

بنابراین، دارایی های مسدود شده باید بدون قید و شرط بازگردانده شوند و تحریم ها نباید مانعی برای تلاش های بهبود اقتصادی باشد.

کشورهای غربی که بیش از بیست سال افغانستان را اشغال کرده اند، باید به تعهدات خود برای بازسازی این کشور و مبارزه با تروریسم عمل کنند.

متشکرم

انتهای پیام/

تبلیغات بنری

mizanonline به نقل از یورنا

About The Author

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *